Poradnik

Patrząc na poniższe zdjęcie, może się wydawać, że do wykonania bukietu potrzeba wielu różnych i trudno dostępnych materiałów czy narzędzi. Tymczasem jedyne, co jest przydatne w ogromnych ilościach to cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość.

Oto krótki poradnik, w co należy się zaopatrzyć, rozpoczynając swoją przygodę z kwiatami z bibuły.

poradnik

Krepa i bibuła

Do wykonania elementów kwiatów używam włoskiej krepy (firmy Cartotecnica Rossi) oraz zwykłej bibuły. Właściwości rozciągające krepy przydają się do modelowania płatków oraz liści, tym samym nadając im bardziej naturalny wygląd. Rozciągniętą maksymalnie krepę można używać jak zwykłą bibułę, ale może się to okazać nieco drogim rozwiązaniem. Krepa jest bowiem kilkakrotnie droższa od bibuły. Rolki krepy mają zaznaczone działki, zazwyczaj co 5 centymetrów. W praktyce nie korzystam z nich, ale też nie przeszkadzają specjalnie w tworzeniu kwiatów (nie są widoczne). Ciekawostką są krepy cieniowane, z których wykonuję głównie róże. Pozłacane, posrebrzane lub krepy w tęczowych kolorach raczej nie znajdują u nas zastosowania.

kwiaty z bibuły maria czupryna krepa

Bibułę w rolkach wykorzystujemy głównie do prostych kwiatów, których korony powstają z całego paska. Zielona bibuła o naturalnym odcieniu schodzi nam najszybciej. Służy ona bowiem do owijania drutów jako łodyg liści. Jeśli traficie na dobry, zielony odcień warto zakupić od razu więcej rolek.

kwiaty z bibuły maria czupryna bibuła

Warto też pamiętać, że kwiaty wykonane w intensywnych kolorach, wystawione na światło dzienne, blakną po kilku latach. Jeśli chcemy cieszyć się dłużej naszym bukietem czy kompozycją lepiej wybrać jasne, pastelowe kolory.

Bibułę kupuję w sklepie papierniczym. Krepę najczęściej zamawiam w większych ilościach na portalu aukcyjnym.

Druty florystyczne

Druty są niezbędne przy naszej pracy. Stanowią giętki szkielet każdej kompozycji, każdego rozbudowanego kwiatu. Kiedy w użyciu były jeszcze drewniane patyczki, ja ściągałam nożem plastikowe osłonki z cienkich drucików telekomunikacyjnych z odzysku. Dzięki temu kompozycje nabierały naturalnego wyglądu. Można je było dowolnie kształtować i układać.

kwiaty z bibuły maria czupryna druty

Dzisiaj druty florystyczne są łatwo dostępne. Kupuję je w hurtowni kwiatów. Wykorzystuję kilka grubości, w zależności czy chcę je użyć do łodyg całych kwiatów, czy tylko liści. Najcieńsze wykorzystuję do mocowania elementów kwiatów i spajania ich razem. Kolor drucika nie ma znaczenia i tak zostanie owinięty bibułą. Najczęściej jednak kupuję zielone. W ofertach są różnorodne kolory, ale przy mojej pracy nie mają one większego znaczenia, chyba że mam zamiar wykonać coś ekstra, na przykład siateczkę z drutu z perełkami ponad całym bukietem.

Nie mam preferencyjnej firmy. Na rynku najczęściej dostępne są produkty Flowerplast.

Nóż i nożyczki

Nożyczki są dla papierowej kwiaciarki niczym komplet noży dla kucharza. Powinny być ostre i osobne do drutu i papieru. Duże nadają się do odcinania pasków bibuły z rolek i wycinania większych elementów. Małe nożyczki przydadzą się do drobnych kwiatków i listków. Nożyczki z brzegami wyprofilowanymi w zygzaki czy fale lepiej oddać dzieciom do zabawy.

Prosty kuchenny nóż z gładkim ostrzem służy mi głównie do wywijania brzegów płatków.

Kleje

Zwykły szkolny klej. Duża część moich kwiatów i kompozycji wyróżnia się tym, że do ich wykonania nie używam praktycznie kleju. Zazwyczaj zabezpieczałam tylko końcówkę bibuły na łodydze. Wszystko inne mocowane jest drucikami. Dlatego zwykły, biurowy czy szkolny klej jest niezbędny, ale generalnie każdy ma jakiś klej u siebie w biurku. Ja najchętniej używam tego w metalowej tubce (obecnie Magic).

Ostatnio nastała jednak moda na klejenie płatków i liści. Zwłaszcza te ostatnie, wykonywane z krepy, a nie papierowej wstążki zyskały przy nowej metodzie na naturalnym wyglądzie.

Czasami przy pracy używam również pistoletu na klej. Łatwiej jest wówczas przymocować perełki lub cekiny. Nie jest to jednak narzędzie niezbędne, by zacząć przygodę z kwiatami z bibuły.

Papierowa wstążka

W moich instruktażach czasem pojawia się papierowa wstążka. Wykonuję z niej liście i niektóre kwiaty. Głównym powodem, dla którego chętnie po nią sięgam jest jej marszczona struktura i cieniowanie. Nie ma jednak przeszkód, by te elementy wykonywać z bibuły lub krepy. Wstążki kupuję głównie na portalu aukcyjnym.

Mimo, że dostępnych jest kilkadziesiąt wzorów, najczęściej szukam naturalnych, zielonych odcieni. Niestety, dość często zdarzają się pomyłki dostawców lub duże rozbieżności co do przedstawionych zdjęć.  Z tego też powodu coraz częściej wykonuję liście z krepy.

poradnik kwiaty z bibuły

Inne

Na mojej stronie, głównie w sekcjach świątecznych, prezentuję dekoracyjne jajka, bombki, gwiazdki czy choinki. Do ich wykonania wykorzystuję inne materiały, jak tekstylia, cienką bibułę, cekiny, wstążki z materiału, itd. Jeśli pojawią się w przyszłości instruktaże ich wykonania, dokładnie opiszę, czego używam, w jaki sposób, oraz gdzie można to zdobyć.